رئيس قوه قضاييه سرمنشأ مشكلات در دستگاه قضايي را «كمبود نيروي انساني كارآمد» دانست و گفت: بخشی از پرورش نيروي انساني كارآمد در قوه قضاييه از طريق توجه به اخلاق حرفه‌اي و بهداشت روان كاركنان امكان پذير است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در ديدار با اعضاي شوراي سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت قوه قضاييه و نمايندگان استاني مركز سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت دستگاه قضايي، افزود: پيش از تصدي رياست قوه قضاييه در بررسي‌هايي كه به منظور ارزيابي مشكلات دستگاه قضايي و يافتن كاستي‌ها آغاز كردم، متوجه شدم كه بخش بزرگي از مشكلات قوه قضاييه از جمله اطاله دادرسي و اتقان آرا ناشي از كمبود نيروي انساني كارآمد و مجرب است و در اين ميان آنچه بيش از همه مغفول مانده نقش و جايگاه اخلاق حرفه‌‌اي و بهداشت روان در كارآمد سازي نيروي انساني است.

رئيس دستگاه قضا با بيان اينكه دستور تشكيل مركز سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت قوه قضاييه بر اساس چنين نگاهي صادر شده است اظهار كرد: توجه به سلامت جسم و روان كاركنان و قضات و همچنين خانواده‌هاي آنان از دو جهت بر عملكرد دستگاه قضايي تأثيرگذار است.

آيت ا... آملي لاريجاني در تبيين منظر نخست تأكيد كرد: قضات و كاركنان دستگاه قضا بايد با آرامش خاطر و استقرار روان به فعاليت بپردازند زيرا دردهاي جسمي، دغدغه‌هاي روحي و حتي نگراني‌هاي آن درباره سلامت اعضاي خانواده، مي‌تواند در عملكرد شاغلان در دستگاه قضايي و به ويژه قضات تأثير منفي برجا بگذارد كه اين موضوع در روايات نيز مورد توجه قرار گرفته است .

رئيس قوه قضاييه در تشريح دومين تأثير توجه به سلامت كاركنان و قضات گفت: كساني كه در دستگاه قضا فعاليت مي‌كنند اگر بدانند كه مسئولان قوه قضاييه به دشواري محيط كاري آنان توجه دارند و براي سلامت خود و خانواده‌هايشان ارزش قائلند، بدون ترديد به كارشان دلگرم‌تر مي‌شوند و با انگيزه و نشاط بيشتري به مردم خدمت مي‌كنند.

آيت ا... آملي لاريجاني يكي از آسيب‌هاي مطرح در دستگاه قضايي را در نحوه برخي برخورد‌ها با مراجعان دانست و افزود: در دستگاه قضايي با همه مراجعان بايد محترمانه و بي‌طرفانه رفتار شود كه بخشي از نهادينه شدن اين رويكرد به اخلاق حرفه‌اي باز مي‌گردد اما بخش ديگري از تكريم ارباب رجوع از طريق كاهش فشار رواني و ايجاد آرامش خاطر براي كاركنان و قضات محقق مي‌شود.

رئيس دستگاه قضا خطاب به اعضاي شوراي سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت، همچنين نمايندگان استاني مركز سلامت قوه قضاييه تأكيد كرد كه در مسيرفعاليت‌هاي خود و پيشبرد امورترديد نكنند و با تأكيد بر اينكه مشكلات مربوط به ساختار و تشكيلات اين مركز در آينده‌اي نزديك حل خواهد شد، گفت: رؤساي كل دادگستري استانها لازم است با سركار خانم دكتر وحيد دستجردي، رئيس مركز شوراي سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت قوه قضاييه همكاريهاي گسترده‌تري داشته باشند.

آيت الله آملي لاريجاني از دست‌اندركاران مركز سلامت قوه قضاييه در شوراي سياستگذاري و برنامه‌ريزي و همچنين نمايندگي‌هاي استاني خواست تا كار خود را، كاري «الهي و عبادي» بدانند و اظهار كرد: كار عبادي در نماز و روزه منحصر نمي‌شود بلكه هر خدمتي به مردم كه با انگيزه الهي صورت گيرد، از مصاديق عبادت به شمار مي‌رود.

رئيس قوه قضاييه در ادامه با قرائت آيه 9 سوره منافقون كه مي‌فرمايد: «يا ايهاءالذين آمنوا لا تلهكم اموالكم ولا اولادكم عن ذكر الله و من يفعل ذلك فاولئك هم الخاسرون»، مضمون اين آيه را «تكان دهنده» توصيف كرد و گفت: البته اگر به خطابات قرآني توجه شود، بيشتر آيه‌هاي قرآن تكان دهنده هستند و از جمله اين آيه كه مي‌فرمايد اموال و اولادتان شما را از ياد خدا باز ندارد كه در اين صورت زيانكار خواهيد شد.

آيت الله آملي لاريجاني سپس آيه دهم اين سوره كوتاه از قرآن را تلاوت كرد كه خداوند در آن فرموده است: «وانفقوا من ما رزقناكم من قبل ان يأتي احدكم الموت فيقول رب لو لا اخرتني الي اجل قريب فأصدق و اكن من الصالحين» و اظهار كرد: عبارت «انفقوا من ما رزقناكم» نشان مي‌دهد كه انفاق چقدر تأثيردارد و ما در هنگام موت چقدر حسرت مي‌خوريم كه چرا از آنچه در اختيار داشتيم، انفاق نكرديم. همچنين بايد توجه كرد كه گرچه عبارت «فأصدق و اكن من الصالحين» از زبان يك انسان بيان شده است، قرار گرفتن آن در اين بخش از آيه نشان مي‌دهد صدقه‌اي كه از روي قصد قربت داده شود باعث ملحق شدن انسان به صالحين مي‌شود.

رئيس دستگاه قضا در ادامه نكته‌اي تفسيري را درباره معني كلمه «رزق» تبيين كرد و گفت: دايره معنايي رزق و مصاديق آن منحصر به امور مادي نيست و اگر به اين نكته توجه شود باب جديدي در فهم اين دسته از آيات باز مي‌شود. هر چه خدا مي‌دهد رزق به شمار مي‌رود و بر اين اساس پزشكي كه با دانش خود، بيماران را درمان مي‌كند، اگر انگيزه الهي داشته باشد انفاق كرده است.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: يكي از مصاديق صدقه كه در عبارت «فاصدق» مورد تأكيد قرار گرفته، زكات است و از سوي ديگر روايات ما زكات را منحصر به امور مادي ندانسته است چنانكه فرموده‌اند «زكاه‌العلم نشره: زكات دانش، نشر آن است» بنابراين صدقه نيز در امور مادي خلاصه نمي‌شود.

رئيس دستگاه قضا آيه شريفه «و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل‌الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون» را شاهدي ديگر بر اينكه منظور از رزق در كاربرد قرآني منحصر به ماديات نيست دانست و گفت: در اينجا بايد رزق را به گونه‌اي معنا كرد كه با عبارت «عند ربهم» تناسب داشته باشد بنابراين بي‌شك منظور از آن رزق‌هاي مادي شامل خوردني‌ها و غيره نيست.

آيت الله آملي لاريجاني با تأكيد بر اينكه بايد كارهايمان رنگ خدايي داشته باشد اظهار كرد: بايد در همه مراحل كارمان به حق تعالي توجه داشته باشيم كه در اين صورت درون انسان متحول شده و حب خدا جايگزين آن مي‌شود.

در ابتداي اين ديدار دكتر مرضيه وحيد دستجردي رئيس مركز سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت قوه قضاييه گزارشي از فعاليتهاي اين مركز تازه تأسيس را ارائه كرد. وي با اعلام انتصاب نماينده استاني اين مركز در 20 استان كشور، اظهار اميدواري كرد در آينده‌اي نه چندان دور براي همه كاركنان دستگاه قضايي پرونده‌هاي الكترونيك پزشكي تشكيل شود.

وحيد دستجردي غربالگري بيماريها و معاينات ادواري و ارائه آموزش حين خدمت را از برنامه‌هاي در دست اقدام اين مركز اعلام كرد كه با هدف بيماريابي و پيشگيري از بيماريها صورت مي‌گيرد.
وي همچنين با توجه به قديمي و فرسوده بودن بيمارستان دادگستري اظهار اميدواري كرد كه عمليات ساخت بيمارستان فوق ‌تخصصي قوه قضاييه بزودي آغاز شود.

رئيس مركز سياستگذاري و برنامه‌ريزي سلامت قوه قضاييه گزارشي از عملكرد كلينيك فوق تخصصي دندانپزشكي قوه قضاييه كه چندي پيش به بهره‌برداري رسيد را نيز ارائه كرد و در ادامه همچنين تعدادي از اعضاي شوراي سياستگذاري و نمايندگان استاني اين مركز مشكلات و پيشنهادهاي خود را مطرح كردند.
 

تاريخ : | | نویسنده : sutcom |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.