سرمايه: زمستان از راه رسيده و به گفتهء بسياري از معلمان شهرها و روستاهاي دور و نزديك هنوز خيلي از كلاس‌ها با شعله‌هاي نوراني بخاري نفتي چكه‌اي گرم مي‌شوند و مبلغ اندك سرانهء دانش‌آموزي كه به مديران مدارس نرسيده، دست آنان را براي اجراي بخشنامه‌ها بسته است در حالي كه رييس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور با تاكيد بر بخشنامهء ارسال شده به مدارس كشور و اولويت حذف بخاري‌هاي غيراستاندارد مقصر آتش‌سوزي ناشي از بخاري‌هاي غيراستاندارد را مدير مدرسه و رييس سازمان آموزش و پرورش استان دانسته است.

به گفتهء حبيب‌الله پوربور، رييس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس از شش ماه پيش بخشنامه‌هايي به سازمان‌هاي آموزش و پرورش سراسر كشور صادر شد كه براساس آن بايد بخاري نفتي چكه‌اي، بخاري زغالي و هر نوع بخاري قديمي و غيراستاندارد در هر مدرسه‌اي تعويض شود و ما نبايد شاهد مدارسي باشيم كه بخاري غيراستاندارد دارد، شيشهء كلاس درس شكسته است يا وضعيت مدرسه نامناسب است. در اين صورت اين موضوع ضعف مدير مدرسه را نشان مي‌دهد.

بوربور در دي ماه سال گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس دربارهء برنامهء سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور براي حذف بخاري نفتي چكه‌اي گفته است: «حذف بخاري غيراستاندارد از مدارس كشور 250 ميليارد تومان اعتبار مي‌خواهد. اعتباري به اين ميزان در هيات‌دولت براي تجهيز و كمك سرانهء دانش‌آموزي مناطق محروم به تصويب رسيده كه در نظر داريم بخشي از آن را براي تجهيزات بخاري مدارس صرف كنيم تا مشكل بخاري‌هاي مدارس برطرف شود.»

با اين كه در يك ماه گذشته خبر تعويض بخاري‌هاي نفتي چكه‌اي در برخي شهرها اعلام شده، اما هنوز بسياري از دانش‌آموزان در كلاس‌هاي غيرايمن درس مي‌خوانند و اولياي مدرسه و دانش‌آموزان دل‌نگران وقوع حوادث تلخي چون حادثهء روستاهاي درودزن، سفيلان و كرمانشاه هستند.

علي عباسپور تهراني‌فرد، رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس دربارهء پيشنهاد اختصاص بودجه براي تعويض و استانداردسازي بخاري‌ها در بهمن ماه سال گذشته، مي‌گويد: «اين پيشنهاد مطرح شد ولي به تصويب نرسيد. آن زمان هم به دولت تاكيد كرديم كه در اعتبار موجود مانور بدهد و وزارت آموزش و پرورش به روشي عمل كند كه اين مشكل حل شود. وزارت آموزش و پرورش هشت هزار ميليارد تومان اعتبار دارد، شايسته نيست كه 25526 سال بعد از انقلاب هنوز هشت هزار مدرسه فاقد سرويس بهداشتي باشند، ما در سال 85 درخواست بودجه‌اي براي سرويس‌هاي بهداشتي ارايه داديم. امسال هم مي‌خواستيم همين بودجه را براي بخاري‌ها درخواست كنيم ولي نشد و قرار بر اين شد كه از هشت هزار ميليارد تومان بودجهء آموزش و پرورش كه قابل مانور است بخشي به بخاري‌ها اختصاص يابد تا محيط مدرسه امن‌تر شود.»

عباسپور همچنين به بودجهء چهار ميليارد دلاري سازمان نوسازي مدارس اشاره مي‌كند: «وزارت آموزش و پرورش مي‌داند كه مجلس نسبت به امنيت دانش‌آموزان حساس است پس مي‌تواند 25 ميليارد تومان مورد نياز را از بودجهء هشت هزار ميليارد توماني بردارد.»

او ادامه مي‌دهد: «وقتي سرانهء دانش‌آموزي به‌طور كامل در اختيار مدارس قرار نگرفته و آموزش و پرورش از كسري دو هزار و 100 ميليارد توماني صحبت مي‌كند و در لايحهء دولت كه تقديم مجلس شد هم كسري اين وزارتخانه يك هزار و 100 ميليارد تومان عنوان مي‌شود پس چه مسووليتي متوجه مدير مدرسه است كه سرانه در اختيارش قرار نمي‌گيرد ولي بايد بخاري‌ها را تعويض كند.»

مديركل ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات آموزش و پرورش در شهريور ماه سال‌جاري وعدهء حذف بخاري‌هاي چكه‌اي نفتي را در زمستان امسال داده بود. در حال حاضر مدارس روستاهاي بسياري   

در استان سردسير همدان از بخاري‌هاي نفتي چكه‌اي استفاده مي‌كنند. معلمان همداني طي تماس‌هاي مكرر با دفتر روزنامهء «سرمايه» آماري از اين مدرسه ارايه داده‌اند: «در بخش فامنين بيش از 40 واحد آموزشي با بخاري نفتي چكه‌اي گرم مي‌شوند; روستاهاي مرغ آباد، قموشانه، مباركين و صادقلو. در بخش لاله‌جين بهار مدارس روستاهاي رايكان، اوليا، كوشك آباد و كتبندان. روستاي راه همواره استثناست و گاز دارد ولي مدرسهء ابتدايي‌حافظ و راهنمايي علامه جعفري كه دوشيفته (دخترانه و پسرانه) هستند گاز ندارند. مدارس روستاهاي ساري قميش، چپق‌لو و ميرزا احصاري هم بخاري‌هاي استاندارد ندارند. در بخش صالح‌آباد بهار مدارس روستاهاي پرلوك، خوشاب بالا و پايين، حسن قشلاق، خليل كرد و تعدادي روستاي ديگر دچار مشكل هستند.

در شهرستان ملاير (بخش مركزي) روستاهاي بابارييس، مانيزان، كهريز، گماسا (ابتدايي و راهنمايي) ميشن، مرويل، قلعه مهدي خان و بيچن آباد از بخاري نفتي چكه‌اي استفاده مي‌كنند. در بخش جوكار، مدارس روستاهاي منگاوي، كردخورد، روستاي علوي، دشت آباد، الف آوت مدارس ابتدايي و راهنمايي شبانه‌روزي بخاري نفتي دارند. در كبودرآهنگ مدارس گل تپه و شيرين سو بخاري استاندارد ندارند. در مبارك آباد، طاسران، كوهين، قطار قويي (مدرسه ولايت) و علي صدر هم شرايط مطلوبي وجود ندارد.

به گفتهء يكي از معلمان مدارس آستانهء اشرفيه، بخاري تعدادي مدارس تعويض شده اما هنوز در روستاها از بخاري نفتي چكه‌اي استفاده مي‌شود.

محمد شاهدعلوي، دبير انجمن صنفي معلمان استان كردستان هم دربارهء مدارس اين استان مي‌گويد: «بخشنامه‌اي كه سال گذشته به مدارس ارسال شد استفاده از بخاري‌هاي كوره‌اي نفتي را ممنوع كرد و مديران برحسب سرانه مبلغي را براي جايگزيني بخاري واريز كردندو به جاي بخاري نفتي، چراغ‌هاي نفتي «پارس جنوب» را خريداري كردند اما اين بخاري‌ها كلاس‌هاي اين منطقهء كوهستاني را گرم نمي‌كنند. اين چراغ‌ها بعد از چندماه سوختن گاز سمي توليد مي‌كند كه شرايط را براي دانش‌آموز و معلم دشوار مي‌كند.»

او ادامه مي‌دهد: «بعضي مدارس وقتي ديدند اين چراغ‌ها جوابگو نيست از همان بخاري‌هاي چكه‌اي نفتي استفاده مي‌كنند. اكنون چهارماه از شروع سال تحصيلي گذشته و هنوز سرانهء سال جديد به حساب مدارس واريز نشده است. در سقز، مريوان و بوكان چراغ نفتي كلاس‌هاي سرد را گرم نمي‌كند. در بعضي مدارس اوليا اقدام به خريد بخاري كردند اما تعداد اين مدارس محدود است.»

عليرضا قهاري، رييس انجمن مفاخر معماري استفاده از وسايل گرمايشي جديد و يا استفاده از سيستم حرارت مركزي شوفاژ را بهترين شيوه براي گرم‌كردن واحدهاي آموزشي مي‌داند: «تجهيز 50 هزار مدرسه در سراسر كشور كار ساده‌اي نيست و عزم جدي مي‌طلبد; حالا كه اعتبار خوبي به سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس اختصاص يافته است بايد براساس آن پرسنل، برنامه و پروژه‌ها تعريف شود و در يك اقدام جدي و سريع اين مشكل برطرف شود.»

در زمستان همه دل نگران هستند كه در جايي در كشور مدرسه‌اي دچار حريق شود و دانش‌آموزاني دوباره جان خود را از دست بدهند.تاريخ : | | نویسنده : sutcom |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
قیمت پرینتر | قیمت سرور
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه حضور و غیاب
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.