محمد عطريانفر دليل عدم کانديداتوري حسن روحاني در انتخابات مجلس را به خاطر مخالفت شديد حاميان احمدي نژاد اعلام کرد و گفت؛ آقاي روحاني به هرحال چهره يي بود که مي توانست به عنوان يکي از کانديداهاي شاخص براي مجلس آينده ثبت نام بکند اما تا آنجايي که من مطلع هستم، به هرحال توقع از گروه هاي حامي آقاي روحاني اين بود که آقاي روحاني را دعوت و از حضور ايشان در انتخابات استقبال بکنند.

تا آنجايي که من مطلع هستم، جامعه روحانيت مبارز تهران نسبت به آقاي روحاني نظر مثبت داشت، اما گروه هاي طرفدار آقاي احمدي نژاد که با گروه هاي ديگر اصولگرا گروهي به نام «5«6» را تشکيل داده اند، از حضور آقاي روحاني برآشفتند و حضور ايشان را به عنوان يک جريان سکتاريستي و جدايي طلبانه درون اصولگرايان تلقي کردند. ظاهراً به گونه يي اين حس را منتقل کردند که اگر آقاي روحاني مورد حمايت جريان اصولگرا قرار بگيرد و به عنوان يک چهره شاخص در انتخابات بخواهد شرکت کند، يک سياست تخريبي را عليه ايشان پيش خواهند کشيد.

من تصور مي کنم آقاي روحاني به خاطر جلوگيري از هرگونه آشفتگي انتخاباتي و جلوگيري از رفتارهاي راديکال از حضور در انتخابات خودداري کرد.

عطريانفر که با «دويچه وله» گفت وگو مي کرد در پاسخ به اين سوال که آيا آقاي روحاني به خاطر کانديدا شدن در انتخابات رياست جمهوري از ثبت نام خودداري کرد، گفت؛ ببينيد، اساساً ماهيت انتخابات مجلس با ماهيت انتخابات رياست جمهوري دوگانه و متفاوت است. ما نمي توانيم بگوييم عدم حضور ايشان به خاطر هدف گيري در انتخابات رياست جمهوري آينده است. البته امروز که ايشان خودش را از اين حوزه بازداشته و معاف داشته است، بعيد به نظر نمي رسد که ايشان تمهيد مقدماتي انجام بدهند براي انتخابات رياست جمهوري آينده. اما فکر مي کنم آن گفته اوليه من که بيشتر با شخصيت فعلي سياسي روزگار ما سازگار است، آن عامل بازدارنده حضور آقاي روحاني در عرصه انتخاباتي مجلس بوده است. ضمن آنکه اگر کسي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي شرکت بکند، ممنوعيتي برايش نيست که بتواند در انتخابات رياست جمهوري بعدي هم شرکت کند. از اين بابت فکر نمي کنم اين سوال شما قرين به صواب باشد.

عطريانفر درباره دلايل عدم ثبت نام ساير چهره هاي حزب اعتدال و توسعه هم به ضعف تحزب در ايران اشاره کرد و گفت؛ متاسفانه چون حزب به معناي واقعي در ايران رسميت پيدا نکرده و به صورت سازمان يافته افراد از نهاد حزبي خودشان در انتخابات شرکت نمي کنند، رفتارها، رفتارهاي فردي مي شود و از حالت جمعي و از تصميم سازمان يافته به تصميم فردي تنزل پيدا مي کند. اين عيب تاريخي بر فضاي سياست ورزي در ايران حاکم است؛ اتفاقات جانبي ديگري هم رخ داده است که بسياري را از کانديداتوري بازداشته است. موضع تند برخي از اعضاي شوراي نگهبان، مثل ردصلاحيت برخي از چهره ها، اظهارهاي برخي از نهادهاي مطبوعاتي که به دولت وابسته هستند و خط و نشان هايي که مي کشند نسبت به افراد، برخي تخريب هايي که عليه افراد صورت مي دهند، اينها بي تاثير در چنين تصميمي نبوده است. و آخرين نکته که به ذهن من مي رسد برمي گردد به عملکرد مجلس فعلي؛ مجلسي که متاسفانه شأن و منزلت و اقتدار خودش را به جاي اينکه به صورت مستقل و يک چشم ناظر بر دولت نگه دارد، نگهباني بکند و آن را حفظ بکند، بيشتر دنباله رو دولت شده و متاسفانه شأن مجلس کاهش پيدا کرده است. بسياري بر اين باور هستند که اگر قرار بر اين باشد که مجلس آينده هم بخواهد چنين فضايي را در کشور دنبال بکند، جايگاه حقيقي خودش را از دست داده است و بدين خاطر خودشان را از حضور در انتخابات بازداشته اند و دليل عمده شان هم اين بوده است که حضورشان در مجلس نمي تواند منشاء اثر باشد.

عضو شوراي مرکزي کارگزاران سازندگي درباره دلايل عدم کانديداتوري فرزندان هاشمي رفسنجاني در انتخابات مجلس هم مسائل شخصي را پيش کشيد و گفت؛ من فکر مي کنم اينکه فرزندان آقاي هاشمي شرکت نکرده اند، بيشتر ناشي از تصميم خودشان بوده است و اينکه چرا خودشان به اين جمع بندي رسيدند که شرکت نکنند، بيشتر از اين بابت بوده است که شايد يک جريان ضدهاشمي دوباره از طريق طرفداران دولت شکل بگيرد و به خاطر اينکه اين طرح آنها را با شکست مواجه کنند، خودشان را از اين صحنه خارج کرده اند.  

تاريخ : | | نویسنده : sutcom |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
قیمت پرینتر | قیمت سرور
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه حضور و غیاب
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.